مقالات

چرا به سیستم تهویه هوای استخر نیاز است

سیستم تهویه هوای استخر

از سیستم تهویه هوای استخر برای دستیابی به دو هدف استفاده می کنند؛ اولین هدف این سیستم کنترل میزان رطوبت در هوا می باشد. از سوی دیگر تامین هوایی تازه برای کسانی که در محیط استخر فعالیت دارند، دومین هدف تعبیه این سیستم در استخرها محسوب می شود.

برای آنکه اهداف این سیستم عملی شود، می بایست در وهله اول، دما و رطوبت فضا به خوبی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان بر اساس آن، میزان ظرفیت مورد نیاز سیستم برآورد شده و محاسبه گردد.

سیستم تهویه هوای استخر

متوسط سرعت استاندارد هوای روی سطح آب در استخرهای شنا چیزی در حدود 79 الی 100 فوت در دقیقه می باشد. لازم به ذکر است که برای محاسبه میزان تبخیر سطحی قسمت های مختلف استخر مانند کاسه استخر، دوش ها، جکوزی و … از معادلاتی مبنی بر همین اطلاعات استفاده می کنند.

بعد از آنکه میزان تبخیر سطحی در بازه زمانی معین محاسبه و مقدار مجاز بخار آب موجود در هوا تعیین شد، نوبت به محاسبه مقدار بخار آبی که بایستی توسط سیستم تهویه هوا از استخر خارج شود، می رسد.

فن آکسیال دیواری شرکت مکش و دهش

اگزوزفن هوای مرطوب داخل استخر را خارج کرده و سپس هوای خشک را که قابلیت جذب رطوبت دارد، به شکل طبیعی و یا توسط دستگاه هواساز، وارد فضای استخر خواهد شد.

بنا بر توصیه کارشناسان، بهتر است حداکثر نرخ تعویض هوا در سیستم تهویه استخر در تابستان، کمتر از 14 بار در ساعت محاسبه شود در غیر این صورت می بایست برای جلوگیری از بزرگ شدن بیش از اندازه این سیستم، یک واحد رطوبت گیر در بخش ورودی سیستم تهویه استخر نصب شود.

همچنین برای فصول سرد و زمستانی، بهتر است حداکثر نرخ تعویض هوا، چیزی حدود 6 بار در ساعت محاسبه گردد. اگر عدد محاسبه شده، بالاتر از 6 باشد، بهتر است برای جلوگیری از اتلاف حرارت، سیستم تهویه استخر، مجهز به سیستم رطوبت گیر و پیش گرمایش باشد.

 

سخن پایانی:
استخر، سالن های ورزش، سونا، جکوزی، اتاق رختکن، اتاق استراحت، رستوران و غیره همگی به سیستم تهویه هوا نیاز دارند که نباید فراموش شوند.

باکتری ها، جلبک ها و کپک ها و … تحت شرایط آب و هوای گرم و مرطوب رشد می کنند، این بدیهی است که رشد آن ها نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای تمامی افرادی که در محیط استخر قرار می گیرند، مضر می باشد.
سیستم تهویه هوا استخر باید به صورت یکپارچه عمل کند تا ضمن بهینه سازی هزینه های عملکردی استخر، آرامش و آسایش را برای افرادی که در محیط استخر حضور دارند، فراهم سازد.

از نظر و دیدگاه فنی، بهتر است سیستم هوشمند تهویه مطبوع با ظرفیت رطوبت زدایی قوی و سرعت بالای بازیابی انرژی فراهم شود، تا بتواند به اهداف این سیستم به راحتی جامه ی عمل بپوشاند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *